Press

6. 4. 2009
Vážení novinári,

dovol´ujeme si Vám oznámiť, že audiencia  víťazov Zlatého záchranárského kríža za rok 2008 u prezidenta Slovenskej republiky J.E. Ivana Gašparoviče sa bude konať:

dňa 8. apríla 2009

Dostavte sa prosím o 10.30 hod pred prezidentský palác (Hodžovo nám. 1).

Začiatok audiencie je plánovaný na 11.00.

Organizátori projektu si Vás vyzdvihnú pred vstupom.

Pri tejto príležitosti budú prezidentovi predstavení i záchranári zasahujúcí v prvej linii pri tragédii, dopravnej nehode vlaku s autobusom pri Polomke.

Parkovanie sa v centre mesta riesí špatne, nechajte si preto časovú rezervu. Doporučiť možeme podzemne parkovisko pod Tatra centrom.

V případě otázok alebo nejasností ma neváhajte kontaktovať.
Na setkánie s Vámi sa těší

Olga Vrbíková, DiS., 777 615 140, event@ikaria.cz


3.4.2009

VÍŤAZNÉ ČINY ZA ROK 2008
1.     Záchranársky čin laickej verejnosti:
Matej Sýkora

“Tragédia z polovice júla obletela celé Slovensko. Malý Matej napriek tomu, že mu zahynula mama a mladší braček v Súľovských skalách (zabil ich blesk), pešo zišiel zo Súľovských skál, aby mohol na miesto, kde ostal zranený otec – doviezť záchranárov. Je to takmer jeden a pol hodinová trasa. Je to obdivuhodné, že ten chlapec nestratil tam duchaprítomnosť
a neostal v nejakom šoku plačúc pri rodičoch.”

2.    Záchranársky čin profesionálov jednotlivcov:
npor. Bernard Rada

“Dňa 27.5.2008 po 16.00 h v byte pani Mgr. Moškurišinovej na ul. Tyršovej č. 4 v Humennom ako jediný z obyvateľov reagoval na zúfalé volanie o pomoc, keď menovaná držala v rukách bezvládne telíčko svojej 12 mesačnej dcérky, ktorá prestala javiť známky života, upadla do bezvedomia a zmodravela. Npor. Bernard Rada vbehol do bytu a okamžite začal zachraňovať dievčatku život. Vytiahol jej jazýček, navrátil dýchanie, položil ju do stabilizovanej polohy a vyčkal do príchodu rýchlej zdravotnej pomoci. Tá ju potom previezla do NsP A. Leňa v Humennom. Tu dievčatko ostalo hospitalizované a jej zdravotný stav bol monitorovaný. Podľa ďakovného listu rodičov dievčatka – manželov Moškurišinových, vďaka pohotovému zásahu uvedeného policajta ich dcérka žije.”

Čestné uznání obdržela Zita Pekarčíková

3.    Záchranársky čin profesionálneho kolektívu:
práp. Jozef Kečkéš
práp. Marcel Kováčik
ppor.Bc. Milan Kozáčik
ppor. Peter Kyselica

“Menovaní počas výkonu služby boli vyslaní operačným strediskom na preverenie oznámenia na jazero Draždiak, kde sa topil neznámy muž. Po príchode na miesto zistili, že asi 80 m od brehu sa preboril ľad a topí sa osoba mužského pohlavia. Ľad neustále praskal, tak sa k nemu policajtí priplazili po bruchu, vzájomne sa istili a sledovali situáciu. Za pomoci lana sa topiaceho podarilo zachrániť a vytiahnúť z jazera. Následne bol prevezený záchrannou zdravotníckou službou na ošetrenie”

Čestné uznání obdržela Hasičská jednotka v Trenčíne – zmena C a   příslušníci Horskej záchrannej služby

4.    Najkurióznejší záchranársky čin roka
Hasiči z OR HaZZ Nitra

“Hasičské auto 2.9.2008 prerazilo stenu rodinného domu a skončilo v obývačke. Nehoda sa stala v Janíkovciach pri Nitre. Hasiči sa ponáhľali k požiaru. Cestu im skrížil kamión, ktorý sa na ceste otáčal. Hasičské auto išlo so zapnutými majákmi do susednej obce k požiaru. Šofér kamiónu si ich zrejme nevšimol a chcel sa na ceste otočiť. Hasiči už nestačili 26 tonový kolos zabrzdiť a narazili do rodinného domu. Z trojčlennej posádky skončil s ťažšími zraneniami      v nemocnici veliteľ zásahu. Vodič kamiónu vyviazol bez zranení. Aj keď neboli vinníkmi nehody, zohnali sponzorov, kúpili materiál, okná a viac ako tri dni murovali, stavali a pomáhali rodine pána Kollára ho opraviť.”

5.    Cena za výnimočný prínos pre záchranárstvo
prof. Ing. Karol Balog, PhD

“Viceprezident Asociácie rozvoja požiarnej ochrany Slovenska a šéfredaktor odborného časopisu ARPOS – požiare, havárie a výbuchy. Člen Združenia požiarneho a bezpečnostného inžinierstva v ČR. Člen vedeckých rád (Materiálovotechnologická fakulta STU Bratislava, Drevárska fakulta TU vo Zvolen,  TU VŠB Ostrava. Člen odborovej komisie pre doktorandské štúdium FBI VŠB TU Ostrava . Člen subkomisie technickej normalizácie TNK17/SK2 Horľavosť materiálov, Medzirezortného riadiaceho výboru pre reguláciu látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu, pracovnej skupiny Akreditačnej komisie vlády SR, expert slovenskej delegácie Medzinárodného zváračského inštitútu pre komisiu VIII – Hygiena bezpečnosť.”

Čestné uznání obdržel MUDr.Karol Kálig CSc. a MUDr. Ladislav Šimák


SPECIÁLNÍ CENY:

1. Cena časopisu Rescue report za pohotovú a efektívnu medzinárodnú pomoc
Česká speleologická společnost

“V dňoch 13.-14.8.2008 sa speleopotápači Českej speleologickej polečnosti, Kališnická č. 4, 130 23 Praha 3 úspešne podieľali na záchrane dvoch potápačov, ktorí boli nezvestní v jaskyni Hučiaca vyvieračka pri Kunovej Teplici (okrese Rožňava) už viac než 24 hodín.
Úspešný ponor s prelezením na druhú stranu sifónu sa podaril v skorých ranných hodinách o 03:38 dňa 14.8.2008 Jánovi Sirotkovi, ktorý zároveň zistil stav oboch nezvestných potápačov. Po nanosení materiálu potrebného pre úspešný transport oboch jaskyniarov speleopotápači Dano Hutňan a Radek Husák vykonali o 06:32 hod. ponor s prielezom do priestoru za sifónom a nezvestných potápačov Aleša Procházku a Jiřího Maté vyviedli v čase 08:10 hod. do suchých častí jaskyne, z ktorých samostatne vyšli cca. 800 metrov na povrch v čase o 09:24 hod. dňa 14.8.2008, pričom jeden z uveznených lezcov tam v totmto čase bol více než 40 hodín.”

2. Cena časopisu Rescue report za kreatívny prístup k osvete a vzdelávaniu
hasiči  OR HAZZ Trnava smena  “C“

“O Patrikovom príbehu a osude sa príslušníci okresného riaditeľstva v Trnave dozvedeli v roku 2007 počas sledovania relácie Reflex. Jednalo sa o postihnutého chlapca, ktorý má  ráštep chrbtice a od narodenia je pripútaný na invalidný vozíček. Jeho veľkou túžbou bolo aspoň raz sa previezť na hasičskom aute a stať sa hasičom. Príslušníci okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave sa rozhodli, že sa pokúsia aspoň čiastočne splniť jeho sen. Po dohovore s krajským riaditeľom HaZZ v Trnave, ktorý  bol naklonený tejto myšlienke, sa spojili s televíziou Markíza a začalo sa pripravovanie prekvapenia pre malého Patrika. Všetky potrebné informácie sa dozvedeli od moderátorky televízie Markíza, že Patrik pochádza zo Šarišských Michalian a práve v tejto dobe sa nachádza na liečení v Dunajskej Lužnej. V deň, kedy mal dôjsť Paťko na hasičskú stanicu v Trnave, bolo všetko pripravené, aby mal čo najväčší zážitok z tohto jeho „Veľkého dňa“. S jeho maminou bolo dohodnuté, že si spoločne spravia pekný výlet a vycestujú do Trnavy pozrieť si historické pamiatky. Po príchode na hasičskú stanicu Patrik neveril vlastným očiam, keď ho privítali hasiči okresného riaditeľstva aj s krajským riaditeľom a bolo mu oznámené, že v ten deň sa zúčastní výcviku spolu s hasičmi. Na otázku, či sa nebude báť a či chce preukázať svoju odvahu k hasičskému povolaniu, bez zaváhania odpovedal, že je pripravený čeliť neľahkým úlohám.
Je to fantastický chlapec, ktorý aj napriek svojmu hendikepu sa nevzdal ani pri jednej neľahkej úlohy (hasenie automobilu, záchrana osôb z výšok pomocou výškovej techniky BRONTO – výstup v plošine do 40 m výšky, použitie lezeckej výstroje na sebazáchranu a v neposlednom rade aj samotné riadenie zásahu) a ukázal svoj obdiv a úctu k hasičskému povolaniu. Počas tohto dňa sa zoznámil bližšie s prácou a poslaním hasičov, vyskúšal si aj prácu na operačnom stredisku. Na záver tohto úžasného dňa sa príslušníci HaZZ s odvážlivcom rozlúčili a na pamiatku mu venovali hasičskú prilbu, ktorej sa veľmi potešil a veľa ďalších darčekov. Od tejto doby ostal s príslušníkmi stále v kontakte. Ako divák a fanúšik sa zúčastňuje rôznych súťaží hasičov a záchranárov. Počas roka niekoľkokrát zavítal na hasičskú stanicu v Trnave a hasičom záchranárom robí svojim optimizmom nesmiernu radosť. Zaujíma sa o výjazdy, s veľkým záujmom si prezerá fotodokumentácie a podobne. Po dohode s krajským riaditeľom sa spojili s ministrom vnútra formou listu a s prosbou, či nie je možnosť, aby sa stal Patrik najmladším kolegom. Minister vnútra na našu prosbu zareagoval veľmi pozitívne a začala sa opäť realizovať nová túžba. Patrik sa dostavil na hasičskú stanicu v Trnave, kde strávil ďalší skvelý deň, na záver ktorého ho navštívil minister vnútra, ktorý povýšil Patrika Šimoniaka do hodnosti rotmajster. Týmto dňom sa stal najmladším kolegom trnavských hasičov a aj celkovo najmladším hasičom Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky. Na Vianoce roku 2008 odovzdal osobne prezident HaZZ Patrikovi  vianočné darčeky od hasičov a čestný preukaz najmladšieho príslušníka Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky (viz foto).”

Bližšie informácie Vám rada poskytne:
Olga Vrbíková, DiS., media relations manager projektu: +420 777 615 140, +420 531 010 914, event@ikaria.cz, www.zachranarskykriz.com

2.4.2009
Súťaž záchranárskeho časopisu RESCUE report Zlatý záchranársky kríž za rok 2008 dnes večer vyhlási svojich víťazov.

O 19.00 sa v Estrádnej hale PKO v Bratislave stretne takmer 700 zástupcov zložiek IZS- hasičov, príslušníkov PZ SR, predstavitelia záchranných zdravotných služieb z celého Slovenska, aby prevzali ocenenia za najlepšie záchranárske činy minulého roku.

Pozornosť bude patriť laureátom Zlatého záchranárskeho kríža i všetkým , ktorí obdržia čestné uznanie. Medzi víťazmi 3.ročníka, ktorí si na slávnostnom večere prevezmú ocenenia za najlepšie záchranárske činy, je i malý chlapec Matej Sýkora, ktorý napriek tomu, že mu zahynula mama a mladší brat v Súľovských skalách (usmrtil ich blesk), pešo prešiel kilometre zo Súľovských skál, aby mohol na miesto, kde zostal jeho zranený otec doviesť záchranárov.

Ocenenia sú v tomto roku udeľované v piatich súťažných kategóriách a okrem toho budú udelené aj dve špeciálne ceny. Na hodnotení, ktoré prebiehalo v dvoch kolách, sa podieľali predstavitelia všetkých zložiek Integrovaného záchranného systému Slovenskej republiky. Návrhy na nominácie posielali nielen záchranári, ale aj zástupcovia laickej verejnosti. Porota napokon vybrala víťazov spomedzi 39 nominovaných činov. Kritériá hodnotenia boli odlišné pre činy laickej verejnosti a pre činy profesionálov, jednotlivcov i pracovných kolektívov. Činy však mali jeden spoločný prvok. Je to vysoká miera nasadenia, ľudskej odvahy a vytrvalosti, neraz spojená s ohrozením vlastného zdravia alebo iným tipom rizika. Preto má menované ocenenie medzi záchranárskou verejnosťou rešpekt a vysokú hodnotu.

Projekt sa uskutočnil pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča a prvého podpredsedu vlády a ministra vnútra Róberta Kaliňáka. Na ocenení záchranárov priamo spolupracovalo Prezídium PZ SR a Prezídium Hasičského a záchranného zboru SR.

Vyhlasovateľom projektu a hlavným mediálnym partnerom je časopis RESCUE report. Generálnym partnerom projektu je Rosenbauer AG. Hlavným partnerom sú Stražan s.r.o., Auto-Impex, spol.s.r.o., Falck SK a.s., JaGa, spol.s.r.o., Mercedes – Benz Slovakia, s.r.o. a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.

O časopise RESCUE report
Časopis RESCUE report je už desať rokov v Čechách a tri roky na Slovensku vyhlasovateľom projektu Zlatý záchranársky kríž. Časopis je svojím obsahovým zameraním určený najmä profesionálnym a dobrovoľným záchranárom a zástupcom všetkých zložiek IZS, rovnako ako starostom, pracovníkom samosprávy a štátnej správy, ktorí sa zaoberajú bezpečnosťou, krízovým riadením a ochranou obyvateľstva miest, obcí a podnikov.
Tlačené periodikum RESCUE report vychádza ako dvojmesačník a je určený i všetkým priaznivcom záchranárskej tématiky, rovnako ako firmám, ktoré zaisťujú služby pre túto špecifickú klientelu.

PROJEKT ZLATÝ ZÁCHRANÁRSKY KRÍŽ NA SLOVENSKU

Zlatý záchranársky kríž  – Najlepší záchranársky čin roka na Slovensku je anketou odbornej i laickej verejnosti s cieľom hľadať a podporovať všetky činy a aktivity vedúce k záchrane ľudského života a ochrane zdravia a majetku osôb a to výnimočnou a vysoko profesionálnou formou. Zlatý záchranársky kríž je zameraný na ocenenie profesionálnych zložiek Integrovaného záchranného systému, ale pri posudzovaní nominovaných činov sa hodnotí najmä miera osobného nasadenia nad rámec plnenia služobných povinností, miera efektivity a účinnosti zásahu a predovšetkým  kvalita zásahu. I v kategórii určenej laickej verejnosti sa hodnotí predovšetkým profesionalita a nezaváhanie pri poskytnutí prvej pomoci. Ceny za výnimočný prínos sú určené osobnostiam, ktoré sa svojím výskumom, výchovou, alebo publikačnou činnosťou a hlavne dlhodobým praktickým pôsobením zaslúžili o profesionalizáciu záchranárstva. Projekt vo významnej miere podporuje stavovskú česť záchranárov profesionálov.

Ocenenia sú vždy udeľované za predchádzajúci rok. O udelení ceny rozhoduje hodnotiaca porota, ktorá v dvojkolovom hodnotení posudzuje výnimočnosť záchranárskej akcie. Hodnotiteľskú porotu každoročne tvoria čelní predstavitelia všetkých zložiek IZS vo vyváženom pomere.

KATEGÓRIE

1.  Záchranársky čin laickej verejnosti

2.    Záchranársky čin profesionálov jednotlivcov

3.    Záchranársky čin profesionálneho kolektívu

4.    Najkurióznejší záchranársky čin roka

5.    Cena za výnimočný prínos pre záchranárstvo

ŠPECIÁLNE CENY

1. Cena časopisu Rescue report za pohotovú a efektívnu medzinárodnú pomoc

2. Cena časopisu Rescue report za kreatívny prístup k osvete a vzdelávaniu


Bližšie informácie Vám rada poskytne:
Olga Vrbíková, DiS., media relations manager projektu: +420 777 615 140, +420 531 010 914, event@ikaria.cz, www.zachranarskykriz.com

26. 3. 2009
Redakcia záchranárskeho časopisu RESCUE report si Vás dovoľuje pozvať na slávnostné vyhlásenie výsledkov projektu Zlatý záchranársky kríž za rok 2008, ktoré sa uskutoční

2. apríla 2009 (štvrtok) v 19.00 hod
v Estrádnej hale PKO v Bratislave

Za povšimnutie stoja samozrejme nielen všetky činy ocenené Zlatým záchranárskym krížom, ale i čestné uznania, ktoré si na Večere záchranárov víťazovia prevezmú. Mezi ocenenými je napríklad malý chlapec Matejko, který aj keď mu zahynula mama a mladší brat v Súľovských skalách, prekonal celé kilometre, aby zaistil pomoc svojmu zranenému otcovi.

V bohatom  programe večera vystúpia Sisa Sklovská, Aneta Langerová,hudobná  skupina Gladiátor majstzer světa v bojovom umení Roman Volák a mnoho ďalších umelcov.

Redaktorov i reportérov srdečne pozývame na samotný slávnostný večer, kde pre Vašu redakciu plánujeme 1-2 čestné miesta v sále pri stoloch  medzi hosťami . Prosíme o potvrdenie záujmu o priamu účasť na finále a zaslanie mien Vašich redaktorov ku zápisu na zoznam hostí!!

Všetky informácie o programe večera a ocenených  Vám radi poskytneme telefonicky alebo mailovou formou na kontaktoch:

ČR: Olga Vrbíková,DiS 00420 531 010 914, 00420 777 615 140, event@ikaria.cz

SR: Aneta Parišková Dočekalová 00421 903 277 000


Slávnostný Večer záchranárov – udeľovanie ocenení „ Zlatý záchranársky kríž za rok 2008“

2. apríl 2009 bude výnimočným dňom pre všetkých záchranárov na Slovensku.  O 19. hodine sa v Estrádnej hale PKO v Bratislave  stretne takmer 700 zástupcov všetkých záchranárskych zložiek – hasičov, príslušníkov Policajného zboru SR, predstaviteľov zdravotníckych záchranných služieb z celého Slovenska, aby prevzali ocenenia za najlepšie záchranárske činy v minulom roku.

Projekt Zlatý záchranársky kríž, ktorého vyhlasovateľom je časopis Rescue report, sa na Slovensku realizuje už tretíkrát. Ocenenia budú v tomto roku udelené v piatich súťažných kategóriách a budú tiež udelené aj dve špeciálne ceny. Na dvojkolovom hodnotení sa podieľali predstavitelia všetkých zložiek Integrovaného záchranného systému. Návrhy na nominácie dávali nielen záchranári, ale i laická verejnosť. Porota napokon vybrala víťazov z 39 nominovaných činov. Kritériá hodnotenia boli pritom odlišné pri činoch laickej verejnosti a pri činoch  profesionálov jednotlivcov a kolektívov. Jeden spoločný prvok však nájdeme u všetkých. Je to vysoká miera nasadenia, ľudskej odvahy a vytrvalosti spojená veľakrát s ohrozením vlastného zdravia alebo iným rizikom. Preto má toto ocenenie medzi záchranárskou verejnosťou veľkú hodnotu.

Slávnostný večer sa uskutoční pod záštitou prezidenta republiky Ivana Gašparoviča a prvého podpredsedu vlády a ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Na ocenení záchranárov priamo spolupracovalo Prezídium policajného zboru SR a Prezídium Hasičského a záchranného zboru SR.

Na slávnostnom galavečere záchranárom zaspieva Sisa Sklovska, Aneta Langerová, Karol Csino, hudobná skupina Gladiátor a detský miešaný zbor. Nebude chýbať vystúpenie  mnohonásobného majstra sveta v bojovom umení Romana Voláka, ohňová, akrobatická i tanečná šou. Galavečerom bude sprevádzať Aneta Dočekalová Parišková.

Všetky informácie o programe večera a ocenených  Vám radi poskytneme telefonicky alebo mailovou formou na kontaktoch:

ČR: Olga Vrbíková,DiS 00420 531 010 914, 00420 777 615 140, event@ikaria.cz

SR: Aneta Parišková Dočekalová 00421 903 277 000