Tlač

Napsali o nás

http://ohlas.sk/2012/05/25/prezident-sr-ivan-gasparovic-ocenil-laureatov-zlateho-zachranarskeho-kriza/
http://ohlas.sk/2012/05/25/zlaty-zachranarsky-kriz-za-rok-2011/
http://www.tasr.sk/23.axd?k=20120525TBB00227
http://www.prezident.sk/?spravy-tlacoveho-oddelenia&news_id=15265
http://www.minv.sk/?tlacove-spravy-3&sprava=zlaty-zachranarsky-kriz-za-rok-2011
http://www.sme.sk/c/6391268/prezident-prijal-zachranarov-ocenenych-za-hrdinstvo.html
http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/domace/hrdinovia-a-ich-ciny-dostali-to-najcennejsie-zlaty-zachranarsky-kriz.html

Tlačová správa

Vo štvrtok, 24. mája 2012 sa najlepší záchranári z celého Slovenska spoločne s hrdinami laických záchranných akcií stretnú v Bratislave na slávnostnom odovzdaní ocenení Zlatý záchranársky kríž za rok 2011.

Slávnostný ceremoniál 6. ročníka projektu Zlatý záchranársky kríž sa uskutoční o 13:00 v priestoroch historickej budovy Opery Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí.

Na tomto podujatí už tradične minister vnútra, ministerka zdravotníctva a vysokí predstavitelia  rezortu vnútra ocenia víťazov šiestich kategórií. Udelia 6 Zlatých záchranárskych krížov a 2 čestné uznania.

Odborná porota zložená z predstaviteľov všetkých zložiek Integrovaného záchranného systému hodnotila výnimočné činy profesionálnych záchranárov i laikov.  Vysoko oceňuje najmä obrovskú mieru osobného rizika, s ktorou víťazi kategórie Najlepší záchranársky čin profesionála jednotlivca a Profesionálneho kolektívu pristúpili k záchrane ľudského života. Pri záchrane mladého človeka z trakčného vedenia železnice, traja príslušníci HaZZ riskovali priamo život, keďže nemohli čakať na odpojenie trakčného vedenia od elektrického prúdu. Porota si tento rok viac všimla aj prácu operátorov operačných stredisiek tiesňových liniek. Ocenila napríklad bravúrny inštinkt a jemnocit operátorky, ktorá pomocou šikovne vedeného rozhovoru odhalila týranie dieťaťa v rodine. Zaujímavý je aj vzrast nominácií i závažnosť  záchranných činov, kde bezprostredný podiel na záchrane ľudského života majú príslušníci policajného zboru.

Zlatý záchranársky kríž je nadrezortné ocenenie záchranárov všetkých zložiek Integrovaného záchranného systému, profesionálnej i laickej verejnosti, ktorého podstatou je hľadať a oceňovať výnimočné činy s vysokou mierou profesionality u laikov a  nadštandardným prístupom profesionálov, ktorí svojou obetavosťou, efektivitou i vysokou kvalitou zásahu významne prispeli k záchrane ľudských životov, k ochrane zdravia a majetku.

V šiestom ročníku dvojkolová porota zložená z predstaviteľov zdravotníckych záchranných služieb,   urgentnej medicíny, Hasičského a záchranného zboru SR, Policajného zboru SR hodnotili 67 nominácií, z ktorých v dvojkolovom procese vybrali 6 víťazných  ocenení a 2 čestné uznania.

Náročnosť hodnotiaceho procesu i administrácie projektu zvyšuje fakt, že na procese výberu víťazných činov sa osobne zúčastnili nielen Prezident Policajného zboru SR a Prezident Hasičského a záchranného zboru SR, ale i dvaja rezortní ministri, minister vnútra a ministerka zdravotníctva.

Rovnako ako v Českej republike, kde tento projekt funguje už 13 rokov, aj na Slovensku už šiesty krát  pri príležitosti udelenia tohto ocenenia prijíma záchranárov prezident republiky. Audiencia u prezidenta SR sa uskutoční 25.5.2012 o 13:00 v Prezidentskom paláci.

Doplňujúce info o projekte:

Garantka projektu:  MUDr.  Jana Bradáčová, MBA
+ 420 774 615 131
Spoluusporiadateľka slávnostného ceremoniálu a moderátorka podujatia:
Aneta Parišková  +421 903 277 000
Informácie o audiencii u prezidenta SR a akreditácie:
Marek Trubač – hovorca prezidenta republiky
Tlačový odbor Kancelárie prezidenta republiky
Ke stažení ve formátu .doc