Víťazné činy

Letošní rok byly Zlaté záchranářské kříže uděleny v těchto kategoriích:

1. ZÁCHRANÁRSKY ČIN LAICKEJ VEREJNOSTI
2. ZÁCHRANÁRSKY ČIN PROFESIONÁLOV JEDNOTLIVCOV
3. ZÁCHRANÁRSKY ČIN PROFESIONÁLNEHO KOLEKTÍVU
4. NAJKURIÓZNEJŠÍ ZÁCHRANÁRSKY ČIN ROKU
5. HUMANITÁRNY ČIN MIMO ÚZEMÍ SR – NEHODNOCENÝ
6. CENA ZA VÝNIMOČNÝ PRÍNOS PRE ZÁCHRANÁRSTVO
7. CENA MEDIÁLNÍCH PARTNERŮ – NEBYLA UDĚLENA

1. ZÁCHRANÁRSKY ČIN LAICKEJ VEREJNOSTI

VÍŤEZ: Gabriel Ozogány, Patrik Mezei a Barnabás Hodosi ml.

Dňa 1. apríla 2007 (nedeľa) sa traja chlapci, Gabriel Ozogány, Patrik Mezei, a Barnabás Hodosi žiaci Základnej školy v Hornom Bare, bicyklovali na hrádzi prívodného kanála sústavy Vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros na úrovni obce Horný Bár. Viac krát minuli mladý pár, ktorý sa prechádzal na korune hrádze spolu s asi trojročným chlapom a psom strednej veľkosti. Muž si krátil chvíľu hrou so psom a hádzal mu gumenú loptu, ktorú pes nosil naspäť. Raz, pri jednom hode, spadla lopta do vody a pes skočil za ňou. Nakoľko hrádza prívodného kanála je pokrytá vrstvou asfaltu a sklon hrádze je veľmi strmí a v častiach pod vodou šmykľavý, pes sa nevedel dostať z vody von. Muž volal psa k sebe ale psovi sa nepodarilo dostať sa z vody von. Muž sa pomaly púšťal k psovi, ale pošmykol sa a spadol do vody. Pokúšal sa tiež dostať na breh ale márne. Nakoľko v tom období je ešte voda dosť studená, muž pomaly strácal svoje sily. V tom čase práve prechádzali neďaleko aj dva výletné lode, ktoré narobili dosť veľké vlny a muža stále vzďaľovali od brehu. Chlapci začuli zúfalí krik ženy o pomoc. Nakoľko v blízkosti nikto dospelý nebol, rozhodli sa chlapci ísť na pomoc. Nakoľko ani oni sa neodvážili ísť na strmí breh, dali si dole svetre, uviazali ich za rukáv a pomocou nich pomaly púšťali ženu k vode sami sa držiac o zábradlie. Žene sa tiež šmýkali nohy, dostala sa do vody a museli ju vytiahnúť. Muž už evidentne strácal sily a bolo na ňom vidieť beznádej. Chlapci v snahe pomôcť neustále hádzali zviazane svetre do vody až sa muž vedel zachytiť a podarilo sa im spoločnými silami ho dostať na breh. Bol celý podchladený a podľa vyjadrenia chlapcov aj v šoku. Poďakovali sa chlapcom, nasadli rýchlo do auta a odišli. Na druhý deň mladá žena z neďalekej obce (ktorá si žiadala anonymitu) prišla do školy a dala si zavolať riaditeľom školy, Mgr. Rudolfom Nagyom, chlapcov a ešte raz im poďakovala za záchranu. Tak sa o celej záchrannej akcií dozvedel aj riaditeľ školy, ktorý túto skutočnosť oznámil na Obecný úrad v Hornom Bare, na Obvodný úrad v Dunajskej Strede a na Okresné riaditeľstvo HaZZ v Dunajskej Strede. O tejto záchrannej akcii bol dňa 17. apríla 2007 uverejnený aj článok v regionálnom týždenníku „Žitný Ostrov“.

ČESTNÉ UZNÁNÍ: Peter Mikula

Pán Mikula bol v čase výbuchu vo výrobnej hale ktorá bola poškodená výbuchom. Po výbuchu z miesta nešťastia neodišiel a napriek zraneniu začal hľadať postihnuté osoby. Následne po príchode hasičskej jednotky podal dôležité informácie o objekte a skladovaných materiáloch. Spolu s hasičmi vyprosťoval zranené osoby.

2.ZÁCHRANÁRSKY ČIN PROFESIONÁLOV JEDNOTLIVCOV

VÍTĚZ: nstržm. Tomáš Prágay, práp. Ľubomír Sopkuliak

26. júna minulého roku bola vyslaná policajná hliadka z Komárna na Budovateľskú ulicu, odkiaľ prišlo oznámenie o zadymení na schodišti. Hliadka na mieste zistila, že dym sa šíri z bytu č. 2. Obaja policajti pomohli 76 ročnej majiteľke bytu dostať sa von zo zadymeného domu. Od nej sa dozvedeli, že vo vnútri zostal 50 ročný muž. Tohto našli policajti v bezvedomí a vyniesli ho s nasadením vlastného života z horiaceho bytu. Postihnutého muža odviezla vzápätí záchranka a na miesto prišli aj hasiči, ktorý požiar lokalizovali. Podľa vyjadrenia riaditeľa Okresného riaditeľstva PZ v Komárne mjr. Mgr. Mariána Halása, ide o policajtov, ktorí tak vzorne a zodpovedne ako pristupovali k tomuto činu, pristupujú aj ku každodennému výkonu služby. Policajti Obvodného oddelenia PZ v Komárne: nstržm. Tomáš Prágay, práp. Ľubomír Sopkuliak

ČESTNÉ UZNÁNÍ: kpt. Anton Bebko

Dňa 1. mája 2007 o 09:20 hod. prijalo operačné stredisko Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove žiadosť o pomoc pre ohrozeného muža, ktorý uviazol v studni zasypaný zeminou. Na miesto zásahu bola okamžite vyslaná jednotka s vozidlom Mercedes Sprinter v počte 1 + 2 a vozidlo Renault Kerax v počte 1 + 1 z Hasičskej stanice Prešov. Prieskumom priamo na mieste bolo zistené, že muž skutočne uviazol v studni počas prác na jej prehlbovaní. Porušením stability telesa studne vnikala vzniknutými otvormi medzi skružami do studne zemina a štrk, ktoré muža zasypali až do výšky pása. Všetko sa odohralo tak rýchlo, že muž sa už samostatne nedokázal uvoľniť a opustiť studňu. Jeho spolupracovníci – vzhľadom na veľké riziko a možnosť, že sa teleso studne zrúti – neboli schopní poskytnúť mu pomoc. Situáciu naviac sťažovala veľká koncentrácia prachu z uvoľňujúcej sa zeminy, ktorá sťažovala dýchanie a neustále zasypávala postihnutého muža.
Veliteľ zásahu rozhodol okamžite zahájiť záchranné práce s použitím lezeckej a záchranárskej techniky. Na prípravu technického zabezpečenia a vykonanie samotnej záchrany bol určený kpt. Anton Bebko ako najskúsenejší príslušník lezecko – záchrannej skupiny prítomný na mieste zásahu. Vážna situácia vyžadovala od záchranárov konať čo najrýchlejšie ale aj bezchybne, bez možnosti využitia potrebného a účinného vyslobodzovacieho náradia, používaného pri podobných zásahoch. Po vytvorení základného stanovišťa z horolezeckých lán a plochých slučiek s karabínami kpt. Anton Bebko zlanil do studne k zasypanému mužovi. Postupoval veľmi opatrne, aby ním uvoľnenou zeminou a štrkom ešte viac nenarušil stabilitu betónových skruží, ktoré nebolo možné zabezpečiť proti možnému zrúteniu. Situácia ohrozeného muža bola skutočne vážna. Zemina mu siahala už takmer po hrudník, čo mu s neustále víriacim sa prachom sťažovalo dýchanie. Jeho stav síce nebol kritický, ale vážnosť situácie, stres a obava o vlastný život s pocitom bezmocnosti v uzavretom priestore, mohli byť v krátkom čase príčinou vážnych zdravotných problémov. Už samotná prítomnosť záchranára bola preňho veľkou psychickou podporou. Pomocou malej lopatky sa pokúsil kpt. Anton Bebko uvoľniť hrudník postihnutého zo závalu aspoň tak, aby mu uľahčil dýchanie. Nakladal zeminu do vedra spúšťaného po lane a neustále kontroloval pohyb skruží. Takmer po 30 minútach namáhavej práce sa mu podarilo uvoľniť postihnutého muža natoľko, že bolo možné pokúsiť sa o jeho doslova vytrhnutie zo závalu. Po nevyhnutnej príprave sa to s použitím evakuačného postroja skutočne podarilo. Muž bol bosý, jeho obuv zostala v závale a odriekajúc modlitby dostal sa do bezpečia ako prvý. Nebolo možné oboch vytiahnuť zo studne súčasne. Aj napriek stále sa zhoršujúcej situácii, musel kpt. Anton Bebko zostať na dne studne a počkať. Sám studňu opustil, až keď bol postihnutý muž v úplnom bezpečí a bolo možné mu spustiť lano.
Svojím odvážnym konaním, profesionálnym prístupom a veľkou dávkou odvahy dokázal kpt. Anton Bebko obstáť v mimoriadne ťažkej situácii, riskujúc vlastný život pre záchranu iného. Do poslednej litery naplnil motto hasičov. „ Sme tu pre to, aby sme chránili životy, zdravie i majetok Vás a Vašich blízkych.

3. ZÁCHRANÁRSKY ČIN PROFESIONÁLNEHO KOLEKTÍVU

VÍTĚZ: smena B OR HaZZ v Prievidzi, KR Policajného zboru v Trenčíne, RZP, a. s. Bánovce nad Bebravou

ČESTNÉ UZNÁNÍ: NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach

Príslušníci sa s nasadením vlastných životov a zdravia podieľali na záchrane postihnutých osôb a likvidácii požiarov bezprostredne po výbuchu.
Záchranárske práce spojené s veľkým rizikom pohybu záchranárov medzi nevybuchnutou muníciou, obrovský stres pri činnostiach, veľmi dobré organizovanie zásahových prác.
Výbuch a následný požiar v objekte Vojenského opravárenského podniku (VOP) Novákoch z 2. a 3. marca 2007
Na operačné stredisko Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (ďalej len „OR HaZZ“) v Prievidzi bola dňa 2. marca 2007 o 16.29 h ohlásený výbuch v obci Nováky časť Dolina. O 16.30 h výjazdovali prví príslušníci z OR HaZZ v Prievidzi s technikou.
V čase príchodu príslušníkov HaZZ na miesto zásahu, už tam zasahovala (vyhľadávanie a záchrannú osôb) hasičská jednotka VOP a.s. Nováky.
Veliteľom bol npor. Jozef Krausko, príslušník OR HaZZ v Prievidzi. Rozhodol o zriadení dvoch prieskumných skupín, ktoré zmonitorovali postihnutú oblasť. Pri prieskume bolo nájdených 5 osôb. Trom osobám bola poskytnutá predlekárska pomoc a ďalšie boli vynesené k vozidlu záchrannej zdravotnej služby. U dvoch osôb privolaný lekár konštatoval smrť. Spod sutín boli vyslobodení mŕtvy muž (nájdený o 19.07 h) a mŕtva žena (o 22.45 h).
Prieskumom bolo zistené, že v priestore zásahu je veľké množstvo munície a výbušnín, ako aj viac ohnísk požiaru, z toho 3 veľké ohniská.
Veliteľ zásahu na základe prieskumu o 17.00 h povolal ďalšie sily a prostriedky Hasičského a záchranného zboru (ďalej len „HaZZ“), zvolal riadiaci štáb a rozdelil zasahujúcich príslušníkov do štvorčlenných skupín s konkrétnym určením priestoru. Tieto skupiny pokračovali vo vyhľadávaní nezvestných osôb. V určených priestoroch ďalšie osoby nenašli. Nasadzovanie ďalších síl a prostriedkov koordinovalo operačné stredisko Prezídia HaZZ.
Po získaní informácií od technikov VOP a.s., Nováky o stabilite a vlastnostiach horiacich látok a látok nachádzajúcich sa v priestore zásahu, rozhodol veliteľ zásahu o zriadení zásahového úseku na likvidáciu požiaru a na ochranu uskladneného materiálu (munície). Po splnení požiadavky veliteľa zásahu na sprejazdnenie a sprístupnenie sutinami zavalenej miestnej komunikácie, bolo rozhodnuté o zriadení druhého zásahového úseku pod muničným skladom. Druhý zásahový úsek bol určený na likvidáciu ďalších ohnísk požiaru a ochranu muničného skladu.
Po získaní informácií od príslušníkov vojenskej polície, že v lese vo vzdialenosti cca 3 km je 11 zranených osôb, vyslal veliteľ zásahu skupinu 16 hasičov na poskytnutie prvej pomoci a na prenesenie postihnutých osôb k zbernému miestu.
V čase o 20.17 h boli požiare lokalizované. Po lokalizácii veliteľ zásahu požiadal o pyrotechnickú skupinu na zhodnotenie situácie na požiarisku z hľadiska možnosti explózie výbušnín. Skupina pyrotechnikov po prieskume miesta udalosti považovala za nutné pokračovať v ochladzovaní uskladnených výbušnín vodou. Súčasne veliteľ zásahu rozhodol o zriadení 4 skupín po 6 príslušníkoch, ktorí v čase od 20.30 do 22.20 h za pomoci termovíznych kamier znovu prehľadali postihnutý priestor. V prehľadávaných priestoroch neboli nájdené žiadne osoby.
Naďalej (priebežne do 07.45 h dňa 3. 3. 2007) pokračovala dodávka hasiacej látky (vody) na miesto udalosti. Do káblových kanálov a neprístupných dutín bola na ich vyplnenie a tým na zabránenie vzniku požiaru dodávaná stredná pena.
Na vykonávanie hasiacich a ochladzovacích prác boli z povolaných síl a prostriedkov HaZZ zriadené tri smeny po 20 príslušníkoch.
Na požiadanie veliteľa zásahu bolo priebežne vykonávané monitorovanie ovzdušia.
V čase 07.30 h dňa 3. 3. 2007 bol vykonaný prieskum pyrotechnickou skupinou na mieste zásahu a bolo zistené, že nie je potrebné pokračovať v jeho ochladzovaní. Následne o 07.45 h veliteľ zásahu ukončil zásah a miesto udalosti odovzdal veliteľovi hasičskej jednotky VOP a.s. Nováky.
Po ukončení zásahu boli všetci zasahujúci odoslaní na preventívnu lekársku prehliadku do nemocnice s poliklinikou v Bojniciach (63 príslušníkov).
Dňa 3. 3. 2007 o 14.30 h bola z miesta udalosti vyžiadaná pomoc z OR HaZZ v Prievidzi a to posádky s termovíznou kamerou. Príslušníci OR HaZZ v Prievidzi prehľadávali miesto udalosti a našli tretiu obeť.
Na záchranných prácach sa v dňoch 2. a 3. marca 2007 sa spolu podieľalo 84 príslušníkov HaZZ z Prievidze, Trenčína, Partizánskeho, Bánoviec nad Bebravou a Bratislavy, 19 zamestnancov závodných hasičských zborov, 27 členov obecných hasičských zborov, 3 zamestnanci hasičskej jednotky VÚ 5782 Nováky a 4 zamestnanci hasičskej jednotky VÚ 1056 Zemianske Kostoľany.
Celkovo bolo nasadených 40 ks techniky z toho 30 ks HaZZ, 6 ks závodných hasičských zborov, 1 ks obecného hasičského zboru, 1 ks banskej záchrannej služby a 2 ks hasičských jednotiek VÚ. Na likvidáciu požiaru bolo použitých 240 000 l vody.

ČESTNÉ UZNÁNÍ: Oddelenie urgentnej medicíny, NsP-Zvolen VAŠE ZDRAVIE n.o.

Hlásenie o priebehu mimoriadnej udalosti s hromadným postihnutím osôb zo dňa 2.9.2007 pri meste Hriňová. Príjem tiesňového volania Dňa 2.9.2007 v čase o 20:13 bola prijatá na tiesňovú linku KOS BB 155 informácia, o prevrátenom autobuse nad obcou Hriňová pri priehrade s minimálnym počtom 35-40 cestujúcich. Telefonujúci bol svedok, ktorý nasledoval autobus v osobnom aute pri ceste z horského hotela Poľana do obce Hriňová. Bol očitým svedkom pádu autobusu do rokliny. V hovore ďalej informoval operátora, že je strašne slabý signál, autobus je dole v priekope a ľudia pomaly vychádzajú z havarovaného autobusu. Informácie o rozsahu udalosti boli priebežne zisťované od zasahujúcich posádok a svedkov udalosti. Na miesto udalosti boli operačným strediskom ZZS postupne vysielané posádky ZZS podľa dostupnosti v počte potrebnom na zvládnutie veľkého počtu zranených. Z nášho oddelenia urgentnej medicíny, ktoré prevádzkuje na základe platnej licencie 6 staníc ZZS boli aktivované posádky RLP Zvolen – aktivácia o 20:16 RZP Horný Tisovník – 20:44 RZP Čerín – 21:34 RLP Krupina – 21:34 V čase okolo 20 hod 30 min, po odovzdaní informácie o rozsahu mimoriadnej udalosti najbližšiemu zdravotníckemu zariadeniu boli mobilizovaný zamestnanci oddelenia urgentnej medicíny aj z pracovného voľna. Celkovo sa do likvidácie tejto udalosti zapojilo 18 pracovníkov nášho oddelenia, z ktorých polovica prišla z osobného voľna a pripravovali technické prostriedky potrebné na ošetrovanie pacientov. Prvá bola oslovená nemocnica vo Zvolene o 20:29 ako spádové zdravotnícke zariadenie. Podľa našich informácií bol spustený traumatologický plán a mobilizácia personálu, operačných tímov a podporných zložiek. Odvoz a smerovanie pacientov. Prvý pacient bol z miesta nehody odvezený posádkou RLP Zvolen do Rooseveltovej nemocnice o 21:10. Následne po príchode jednotlivých posádok na miesto boli ošetrovaní pacienti transportovaní do zdravotníckych zariadení, ktoré boli oboznámené s tragickou nehodou. Vodič autobusu bol s kontúziou hrudníka prevezený na OAIM Zvolen. Do NsP- Zvolen bolo celkovo privezených 31 pacientov. Posádkami ZZS z Oddelenia urgentnej medicíny NsP-Zvolen VAŠE ZDRAVIE n.o. bolo privezených 8 pacientov s rôznym stupňom poranenia od ľahkých zranení až po ťažké poranenia s potrebou urgentného operačného zákroku a podporou vitálnych funkcií už počas transportu. 4 pacienti na mieste dopravnej nehody zomreli. Celkový počet zranených a mŕtvych, o ktorých sú informácie je 42. Záchranná akcia bola ukončená o 22:22 hod. naložením a odvezením posledného zraneného pacienta. Všetky posádky a vozidlá z miesta udalosti boli vrátené na stanovištia.

4. NAJKURIÓZNĚJŠÍ ČIN ROKA

VÍTĚZ: HaZZ Prešov smena B

Dňa 10. mája 2007 o 15.42 hod. prijalo operačné stredisko Okresného riaditel´stva Hasičského záchranného zboru v Prešove žiadosť o pomoc pre zapadnutého koňa v žumpe. Na miesto zásahu bola okamžite vyslána jednotka s vozidlom Kia Sportage v počte 1+1 a vozidlo Renault Kerax v počte 1+2 z Hasičskej stanice Prešov. Po príjazde na miesto zásahu bolo prieskumom zistené, že pod koňom sa prelomili drevené dosky slúžiace ako zábrana proti pádu osôb a zvierat do žumpy. Koň bol zakliesený zadnými nohami a polovicou tela v betónových skružiach vymedzujúcích žumpu. Kobyla bola zakliesnená v úzkom priestore žumpy pravdepodobne niekoľko hodín. Jej zúfalý nárek počuli náhodní chodci z blízkej cesty. Majitel´sa pred príchodom pokúšal koňa vytiahnuť pomocou popruhov a traktora, ktoré bolo neúspešné a s výsledným efektom eště väčšieho zapadnutia koňa do skruží. Prístupová komunikácia k miestu udalosti pre Renault Kerax nebola vhodná, z tohoto důvodu sa velitel´zásahu rozhodol pre alternatívne riešenie a to vstup vozidla na pozemok cez okolité pole. Predtým však bolo nutné vykonať opatrenia na odstánenie prekážok ako odstránenie dreveného plota, orezanie orecha a slivky. Následne bolo vykonané vyslobodenie kobyly Tamina zo žumpy pomocou hydraulickej ruky na podvozku Renault Kerax a popruhov. Umiestnenie popruhov bolo prejednané s veterinárným doktorom s ohlľadom na maximálnu bezpečnosť a zdravie koňa. Koň po vyzdvihnutí z dôvodu maximálneho vyčerpania bol uložený na bok, priahliadnutý veterinárnym doktorom a umytý. Po oddychnutí sa majiteľovi podarilo postaviť koňa na vlastné nohy a odviesť do stajne. .
Zasahovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru z Okresného riaditeľstva HaZZ v Prešove:Npor. Stanislav Križan, ppráp. Kamil Hoško, ppráp. Daniel Leško, npor. Ivan Šimkovič, npráp. Štefan Jenča.

6. Cena za výnimočný prínos pre záchranárstvo

VÍTĚZ: MUDr. Viliam Dobiáš, PhDr.

MUDr. Viliam Dobiáš, PHDr. je záchranárom telom i dušou, svojou tvorbou a dielom v sektore zdravotníctva začal v roku 1976 od 1998 , pričom má za sebou 20 ročnú prax na anesteziologickom oddelení a následne na Zdravotníckej a dopravnom, neskôr záchranej službe v Bratislave. Výrazná je predovšetkým jeho pedagogická činnosť, kde od 1980 externe a následne i plno – úväzkovo pôsobil v pozícií odborného lektora v IPVZ a Slovenskej zdravotníckej univerzite. Po dobu 2 rokov pôsobil v pozícii hostujúceho docenta a 3 roky hosťoval v pozícii docenta na Univerzite Konšantína Filozofa v Nitre . Pracoval na množstve výukových materiálov, kde samostatne publikoval Urgentnú starostlivosť v slovenskom i českom vydaní. Editoval prvú slovenskú učebnicu urgentnej medicíny pre lekárov. Podieľal sa na príprave dalších specializovaných učebníc a preklade odborných šecializačných vzdelávacích materiálov. Tvoril metodiku sútaží dobrovolných záchranárov Slovenského červeného kříža. Je AUTOROM OSNOVY výučby prvej pomoci na základných a stredných školách. Je ženatý, je otcom troch detí a starým otcom jedného vnúčaťa.

VÍTĚZ: plk. Ing. Jozef Paluš, prezident HaZZ SR

Výraznou osobnosťou slovenského záchranárstva, a laureátom Zlatého záchranárskeho kríža za rok 2007 a človekom veľmi skromným, cez to všetko osobnosťou, ktorá sa zapísala do dejín Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky a stála pri jeho ustanovení pred šiestimi rokmi. Významný podiel má i na modernizácii vybavenia hasičského a záchranného zboru SR a všeobecne i na budovaní Integrovaného záchranného systému na Slovensku.

ČESTNÉ UZNÁNÍ: MUDr. Mariana Štěrbová

Kolektív záchranárov RLP Hranicna v Ruzinove nominuje s podporou podpisov 110 záchranárov z celeho Slovenska na cenu ZZK 2008 v kategorii vynimočný prínos pre záchranarstvo MUDr. Marianu Sterbovu. Menovaná lekárka-anesteziologicka pracuje v radoch ZZS 22 rokov a je pre mnohych ludi živym prikladom profesionality,ľudskosti a kolegiality. Pani doktorka aktivne vyučuje generacie zdravotnickych záchranárov, prednáša na odborných fórach a pre záchranárov je cennym radcom-konzultantom. Ke´d sa v Bratislave a širokom okoli spomenie jej meno, všetci vedia, že ak by sa v jej rukach ocitol pacient, bude o neho odborne nadštandartne postaráne. Takýto kredit ma po toľkých rokoch v službe záchranky len málokto. Podpisova listina kolektivu RLP Hranična a tiež dalších 110 záchranárov zo Slovenska bola odoslaná na adresu redakcie.

ČESTNÉ UZNÁNÍ: MUDr. Jozef Karaš, MPH

Medicínsky riaditeľ spoločnosti Falck Záchranná a.s. v období 2006 -2007, za významne sa podielel na vybudovaní systému kontinuálneho celoživotního vzdelávania lekárov, zdravotníckych záchranárov a vodičov Falck Záchranná a.s. (spolu okolo 900 zdravotníkov), prispel k vybudovani unikátneho systému záchranárov supervízorov v sieti 74 staníc Falck záchranná, a. s. Organizuje radu odborných vzdělávacích akcií a cvičení pre slovenských záchranárov.